Historia Portugalii – najważniejsze wydarzenia


Tanie wakacje Portugalii

HISTORIA PORTUGALII W PIGUŁCE

W starożytności terytoriu dzisiejszej Portugalii zamieszkiwały plemiona luzytańskie i celtyckie. W III w p.n.e. zostały podbite przez Kartagińczyków. Po załamaniu się potęgi Kartaginy na Półwysep Iberyjski przybyli Rzymianie.W IV-V wieku Portugalia jako jeden z pierwszych krajów w Europie Południowej przyjęła wiarę chrześcijańską.Wykorzystując słabość państwa Wizygotów, w roku 711 Berberowie i Arabowie przeprawili się przez Cieśninę Gibraltarską i podbili Półwysep Iberyjski.
Kilkanaście lat po inwazji arabskiej władcy nigdy nie podbitego państwa Asturii rozpoczęli rekonkwistę – czyli odzyskiwanie utraconych terenów. W końcu XI wieku król Kastylii i Leonu Alfons VI podbił tereny położone na południe od Duero. Utworzył w ten sposób nowe księstwo Portugalii ze stolicą w Porto i darował je swojemu zięciowi, księciu burgundzkiemu, Henrykowi.

W 1147 roku jego syn Alfons, od 1139 roku król Portugalii, zdobył Lizbonę, a w latach 1158 – 66 przyłączył Alantejo. Proces powiększania terytorium i ostatecznego ukształtowania granic został zakończony podczas panowania Alfonsa III, który w 1249 roku zdobył Algavre.

Od tego czasu Portugalia jako pierwsze państwo na świecie ma definitywnie wytyczone i w ciągu wieków niezmienione granice.
Położenie Portugalii odegrało istotną rolę w historii kraju. Ułatwiło to jej wybitne uczestnictwo w wielkich odkryciach geograficznych. Począwszy od XV wieku portugalscy żeglarze pod patronatem księcia Henryka Żeglarza (1395-1460) zaczęli docierać do zachodnich wybrzeży Afryki, Indii, Indonezji i Chin (Vasco da Gama, Bartolomeo Diaz, Ferdynand Magellan). Przepłynęli także Atlantyk i dotarli do Ameryki Południowej. W 1500 roku Pedro Alvarez Cabral zajął Brazylię. Portugalia stała się krajem odkrywców i kolonizatorów, a także centrum światowego handlu.
Pierwsza połowa XIX wieku przyniosła Portugalii same klęski. Najpierw nastąpiła trzykrotna inwazja wojsk napoleońskich (1807-1811). W 1822 usamodzielniła się największa kolonia – Brazylia. W latach 1830-1846 przez kraj przetoczyła się wojna domowa.

Wskutek tych nieszczęść w XX wiek Portugalia wkroczyła jako jedno z najbardziej zacofanych państw Europy. Od 1926 do 1974 roku kraj podlegał dyktaturze. W kwietniu 1974 roku w wyniku wojskowego zamachu stanu obalono dyktaturę i zapoczątkowano proeuropejską politykę Portugalii.

W latach 1974-75 Portugalia uznała niepodległość swych afrykańskich kolonii. W 1984 roku została członkiem EWG, w 1992 roku ratyfikowała traktat w Maastricht i w 1993 roku została członkiem Unii Europejskiej.


Portugalia Wakacje

About Portugalia Wakacje

PortugaliaWakacje.com - źródło wiedzy o Portugalii. Prezentujemy specjalną wyszukiwarkę informacji o Portugalii. Znajdziesz tutaj także oferty wczasów, wakacji last minute. Najlepsze oferty w internecie.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *